Foláty jsou nezbytné pro metabolické procesy a vývoj nervové soustavy. Ženám se doporučuje užívat multivitaminy obsahující syntetickou kyselinu listovou před otěhotněním a následně i v těhotenství. Užívání syntetické kyseliny listové může vést k absorbci vysokého množství nemetabolizované kyseliny listové (UMFA) do krve, což vyvolává obavy ohledně škodlivých účinků syntetické kyseliny listové, včetně zvýšení rizika poruchy autistického spektra.

Tento přehledový článek diskutuje důvody, proč je užívání syntetické kyseliny listové v nadměrném množství problém.

Na základě hodnocených důkazů autoři dospěli k závěru, že je třeba opatrnosti ohledně nadměrného užívání syntetické kyseliny listové.

Na rozdíl od Severní Ameriky se v České a Slovenské republice syntetická kyselina listová nepřidává do mouky. Proto zde ženy, jež neužívají syntetickou kyselinu listovou v doplňcích stravy, nemají v krvi přítomnou UMFA (nemetabolizovanou kyselinu listovou). Ta se u nich začíná objevovat až při užívání více než 200 µg syntetické kyseliny listové denně, nejčastěji ve formě těhotenských multivitaminů. Užíváním těhotenských multivitaminů s obsahem čistého aktivního folátu (5-MTHF) se dá možným problémům v souvislosti s UMFA elegantně a efektivně vyhnout.

Pubmed

Full-text